Humanitární krize na hlavním nádraží v Praze. Živoří tam stovky uprchlíků

Podle Iniciativy Hlavák je situace na Hlavním nádraží v Praze nadále neudržitelná. Organizátoři nejsou schopni poskytnout uprchlíkům z Ukrajiny adekvátní a důstojnou pomoc. Problémy se často týkají romských uprchlíků, kteří nemají kam jít a na nádraží zůstat nemohou. Přesto se tam vrací. Organizace tak žádají o pomoc státní instituce.

Centrum pomoci Ukrajině na Hlavním nádraží v Praze. (10. května 2022)

Centrum pomoci Ukrajině na Hlavním nádraží v Praze. (10. května 2022) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Iniciativa Hlavák se v souvislosti s válkou na Ukrajině se spojila s Organizací pro pomoc uprchlíkům, drážními hasiči, mediky ze 3. lékařské fakulty, Správou železnic a policií. Na nádraží v Praze tak vzniklo centrum, které má uprchlíkům poskytovat pomoc s nákupem jízdenek, ale i právní pomoc. V prvních dnech války dobrovolníkům prošlo rukama až sedm tisíc lidí denně.

Centrum pomoci Ukrajině na Hlavním nádraží v Praze. (10. května 2022)Centrum pomoci Ukrajině na Hlavním nádraží v Praze. (10. května 2022)Centrum pomoci Ukrajině na Hlavním nádraží v Praze. (10. května 2022)

„V tuto chvíli ale neposkytujeme na svých směnách informace, nýbrž řešíme humanitární krizi. Stovky lidí v nouzi a nedůstojných životních podmínkách, kteří nemají kam jít, se vrací na nádraží,“ uvádí ve vyjádření za iniciativu Mlada Hošková. Příchozím dobrovolníci podle ní nejsou schopni pomoci, pokud se nezapojí také státní instituce.

Celý článek je dostupný na iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *