Pro média

O nás

Iniciativa Hlavák vznikla v roce 2015 v reakci na příjezd uprchlíků ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Na Hlavním nádraží v Praze působíme již téměř 7 let a za tuto dobu jsme pomohli více než desetitisícům uprchlíkům. V současnosti jsme jedinou organizací, která na nádraží koordinuje a poskytuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, Sýrie a lidem z dalších zemí.

Pomáháme s orientací na místě, poskytováním informací a základní humanitární pomoci. Jako Iniciativa Hlavák pomáháme lidem na útěku bez ohledu na národnost a je pro nás závazný náš etický kodex.

 

Blízkovýchodní agenda Iniciativy Hlavák


Se vznikem Iniciativy Hlavák v roce 2015 začaly naše aktivity a pomoc uprchlíkům putujících tzv. balkánskou trasou, kteří Prahou obvykle jen projíždí. Z pravidla se jedná o lidi z Blízkého východu – ze Sýrie, Iráku, Maroka, Tuniska, Afghánistánu apod..

V dobách, kdy uprchlická vlna zrovna nekulminuje, jak tomu bylo v roce 2015 či přes léto 2022, je uprchlíků projíždějících přes Prahu podstatně méně. Již několik let se tedy soustředíme na humanitární pomoc těmto uprchlíkům, kteří jsou po cestě drženi v českých detenčních centrech a posíláme jim balíčky s potravinovou pomocí. Na hlavním nádraží poté poskytujeme humanitární pomoc a základní informační servis uprchlíkům a migrantům, kteří jsou zcela bez prostředků, mobilu a často znalosti evropského jazyka, z detencí propuštěni. 

S pomocí dobrovolníků a tlumočníků jim pak poskytujeme humanitární pomoc a informační servis, bez kterých by každému bylo na cestě těžko. Uprchlíkům umožníme spojit se se svými blízkými a postarat se o sebe dál sám. Distribuujeme jim jídlo a pití, nocleh v teple a pod střechou, oblečení, boty, mobil se SIM kartou, když je potřeba či lékařské ošetření.

 
Své aktivity dále směřujeme do pravidelných návštěv detenčních zařízení a ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi usilujeme o zlepšení podmínek migrantů a uprchlíků v detenčních zařízeních či během jejich krátké zastávce v České republice. 

Kontakty pro média

DŮLEŽITÉ – Žádáme všechny novináře*ky, aby na nádraží chodili natáčet reportáže a dělat rozhovory POUZE po předchozí domluvě. Z kapacitních důvodů je nutné se dohodnout na čase, kdy vám bude dobrovolník*ice věnovat čas. Vzhledem k povaze dobrovolnické práce na nádraží je pro nás ad hoc kontakt s médii koordinačně náročný.

 e-mail: media@iniciativahlavak.cz
telefonní číslo: +420 736 121 101

Upozorňujeme, že z důvodu ochrany uprchlíků v tuto chvíli neumožňujeme dobrovolničení novinářům bez předchozí dohody. Stejně tak je zakázáno chodit vypomáhat za účelem propagování politických kampaní. Děkujeme za pochopení.

 

Údaje o spolku Iniciativa Hlavák, z.s.

Iniciativa Hlavák, z.s.
Mezibranská 1523/25
Praha 1, 11000 
Česká republika
IČ: 17930405
info@iniciativahlavak.cz

 

 

Struktura Iniciativy Hlavák

Rada spolku Iniciativa Hlavák, z.s. 

Anežka Gündogdu, předsedkyně spolku – anezka.gundogdu@iniciativahlavak.cz
Mlada Hošková, místopředsedkyně spolku – mlada.hoskova@iniciativahlavak.cz
Hana Ďurajková
Dávid Lipkovič
Tereza Baudišová
Veronika Dvorská
Layla Bartheldi

Koordinátoři Iniciativy Hlavák UA agenda:

Anna Lebedeva
Maksym Bobrov

Koordinátoři Iniciativy Hlavák – blízkovýchodní agenda:

Mlada Hošková
Dávid Lipkovič

Chcete-li kontaktovat přímo koordinátory Iniciativy Hlavák, neváhejte se na ně obrátit na mailu koordinator@iniciativahlavak.cz

Koordinátorka administrativy

Anežka Gündogdu – administrace@iniciativahlavak.cz

Koordinátorka financí

Hana Ďurajková – hana.durajkova@iniciativahlavak.cz

Kompletní koordinační struktura Iniciativy Hlavák

Údaje o spolku Iniciativa Hlavák, z.s.

Iniciativa Hlavák, z.s.
Mezibranská 1523/25
Praha 1, 110 00
Česká republika
IČO: 17930405
info@iniciativahlavak.cz