Pro dobrovolníky

Jak vypadá „ukrajinská směna“?

Časy směn

Na každé směně máme vyškolené vedoucí směny, kteří ti vysvětlí všechno, co potřebuješ vědět. Na nádraží poskytujeme především informační a navigační, případně tlumočnické služby. Klienty také odkazujeme na jiné návazné sociální služby, nebo jim pomáháme s vyplňováním dokumentů.

Již delší dobu je zájem o dobrovolnictví na Hlaváku nízký a vedoucí směn jsou většinou na směnách sami. Když máme na směně alespoň dva lidi, už je svět jednodušší. Dlouhodobě hledáme posilu do svého dobrovolnického týmu. Nově ale rozšiřujeme možnosti jak se dá v Iniciativě pomáhat. Stačí se podívat níže! 

Pomoc s krátkodobým noclehem

Do 31.3. poskytovalo město možnost krátkodobého noclehu pro ukrajinské uprchlíky v nedalekém od Hlaváku hromadném ubytovacím zařízení. Nebylo to tak těžké se tam z nádraží dostat, a tak jsme tam mohli i nově příchozí posílat samostatně bez doprovodu. Byla to pro nás (i pro uprchlíky) velká pomoc. Již delší dobu je zájem o dobrovolnictví na Hlaváku nízký, a vedoucí směn jsou většinou na směnách sami.

Poptávka po krátkodobém noclehu se ale o půlnoci 1.4. nesnížila. Na státem vytvořenou alternativu má nárok jen část lidí, kteří z různých důvodů potřebují 1-3 noci v Praze přespat. Navíc si do nově vzniklého místa krátkodobého přístřeší většina lidí ani jet netroufne. Cestu po neznámém pro ně městě komplikuje nutnost přestoupit, fenomén zastávky na znamení a často i převis dětí nad dospělými. Zbývajícím lidem musíme s noclehem pomoct zcela vlastními sílami (a sílami našich partnerů). Některé stačí nasměrovat do dostupného ho(s)telu. Ceny za ubytování v Praze, hlavně o víkendech, se ale často blíží (nebo přesahují) celkový disponibilní rozpočet, který daná rodina má. Musí proto jet daleko, ať už na placené ubytování nebo ubytování u našich sdružených organizací.

Snažíme se pro lidi, kteří se na nás obrací, vždy udělat vše možné, abychom jejich těžkou situaci nějak zpříjemnili nebo alespoň usnadnili. Doprovodit je na ubytování je jedna z mála věcí, které pro ně udělat můžeme.

Registrujte se na Sinch Iniciativa Hlavák a zapište se na směnu!

Děkujeme, že pomáháte a podporujete nás 🤍!

Jak můžu pomáhat, když nemám čas na směnu?

Pokud vám nevyhovuje se zapisovat na 3 hodinové směny a máte možnost pomáhat ad hoc, kdy je zrovna potřeba nejvíc, uvítáme vás v našem operativním týmu vyzvedáváčů a doprovázečů, nebo budeme moc rádi za příspěvek do naší sbírky, díky které jsme schopni tuto pomoc klientům poskytovat. 😊 Přidáme vás do našeho slacku a dáme vědět až bude třeba někoho doprovodit na ubytování. Nemusíte umět jazyk, nepotřebujete vědět nic co nevíte (i když vás vše rádi naučíme), stačí když chcete pomáhat a máte i jen chvilku času.

V případě zájmu stačí napsat na , pošleme vám všechny potřebné informace.  

Jak vypadá detenční směna?

Jsou měsíce, kdy je na nádraží opravdu hodně uprchlíků. Situaci na nádraží monitorujeme a kdyby nastala situace, že je na nádraží více desítek lidí, mobilizujeme co nejvíce dobrovolníků. Můžeš mezi ně patřit i ty! Během těchto směn nabízíme uprchlíkům teplý čaj a (teplé) jídlo, čisté a teplé oblečení a obuv podle potřeby, ve spolupráci s Mediky na ulici poskytujeme potřebnou lékařskou pomoc a pokud jde o vážnější zranění či stav, doprovázíme lidi na nejbližší pohotovost. Zranitelným osobám se pokoušíme poskytovat ubytování a ostatním dáme alespoň deku, termofolii a popřípadě pláštěnku. Během takových směn na Hlavním nádraží určitě nebudeš sám*sama, vždy je nás tam víc spolu s koordinátorem směny, který ti řekne, co je potřeba. 

V období, kdy na Hlavním nádraží v Praze nejsou stovky lidí, jsou naše směny ad hoc, podle toho, jestli se zrovna na nádraží někdo vyskytuje. Máme kanály na Slacku, kde se dozvíš, když na nádraží zrovna někdo je a pokud máš zrovna čas, tak uprchlíky můžeš jít vyzvednout. Neboj, nikdy nejsi sám*sama, vždy budeš mít na koho se obrátit, tlumočníka, který ti pomůže s komunikací a napoprvé se můžeš k někomu přidat, nebo se někdo přidá k tobě. Uprchlíkům následně poskytneš materiální pomoc a pokud bude potřeba je ubytovat, dovedeš je na ubytování, které ti pomůže najít a zařídit kontaktní osoba na telefonu. Poté o své směně napíšeš do slackového kanálu a můžeš vyčkávat kdy znova někdo na nádraží bude.
 

Informace pro dobrovolníky