Pro dobrovolníky

Jak vypadá „ukrajinská směna“?

Dobrý den. Přijeli jsme z Charkova. Rádi bychom pokračovali dál do Něměcka, ale lístky na následující dva dny jsou pro nás příliš drahé. ➡️ Pomůžeme s ubytováním a nákupem lístků.

“Dobrý den. Jsme z Chersonu. Náš vlak měl zpoždění a nestíháme již dnes požádat o dočasnou ochranu a nouzové ubytování.” ➡️ Dobrovodíme do místa krátkodobého přístřeší.

Časy směn

Na každé směně máme vyškolené vedoucí směny, kteří ti vysvětlí všechno, co potřebuješ vědět. Na nádraží poskytujeme především informační a navigační, případně tlumočnické služby. Klienty také odkazujeme na jiné návazné sociální služby, nebo jim pomáháme s vyplňováním dokumentů.

Již delší dobu je zájem o dobrovolnictví na Hlaváku nízký a vedoucí směn jsou většinou na směnách sami. Když máme na směně alespoň dva lidi, už je svět jednodušší. Dlouhodobě hledáme posilu do svého dobrovolnického týmu. Nově ale rozšiřujeme možnosti jak se dá v Iniciativě pomáhat. Stačí se podívat níže! 

Pomoc s krátkodobým noclehem

Do 31.3. poskytovalo město možnost krátkodobého noclehu pro ukrajinské uprchlíky v nedalekém od Hlaváku hromadném ubytovacím zařízení. Nebylo to tak těžké se tam z nádraží dostat, a tak jsme tam mohli i nově příchozí posílat samostatně bez doprovodu. Byla to pro nás (i pro uprchlíky) velká pomoc. Již delší dobu je zájem o dobrovolnictví na Hlaváku nízký, a vedoucí směn jsou většinou na směnách sami.

Poptávka po krátkodobém noclehu se ale o půlnoci 1.4. nesnížila. Na státem vytvořenou alternativu má nárok jen část lidí, kteří z různých důvodů potřebují 1-3 noci v Praze přespat. Navíc si do nově vzniklého místa krátkodobého přístřeší většina lidí ani jet netroufne. Cestu po neznámém pro ně městě komplikuje nutnost přestoupit, fenomén zastávky na znamení a často i převis dětí nad dospělými. Zbývajícím lidem musíme s noclehem pomoct zcela vlastními sílami (a sílami našich partnerů). Některé stačí nasměrovat do dostupného ho(s)telu. Ceny za ubytování v Praze, hlavně o víkendech, se ale často blíží (nebo přesahují) celkový disponibilní rozpočet, který daná rodina má. Musí proto jet daleko, ať už na placené ubytování nebo ubytování u našich sdružených organizací.

Snažíme se pro lidi, kteří se na nás obrací, vždy udělat vše možné, abychom jejich těžkou situaci nějak zpříjemnili nebo alespoň usnadnili. Doprovodit je na ubytování je jedna z mála věcí, které pro ně udělat můžeme.

Registrujte se na Sinch Iniciativa Hlavák a zapište se na směnu!

Děkujeme, že pomáháte a podporujete nás 🤍!

Jak můžu pomáhat, když nemám čas na směnu?

Pokud vám nevyhovuje se zapisovat na 3 hodinové směny a máte možnost pomáhat ad hoc, kdy je zrovna potřeba nejvíc, uvítáme vás v našem operativním týmu vyzvedáváčů a doprovázečů.😊 Přidáme vás do našeho slacku a dáme vědět až bude třeba někoho doprovodit na ubytování. Nemusíte umět jazyk, nepotřebujete vědět nic co nevíte (i když vás vše rádi naučíme), stačí když chcete pomáhat a máte i jen chvilku času.

V případě zájmu stačí napsat na , pošleme vám všechny potřebné informace.  

Jak vypadá detenční směna?

Na této stránce stále pracujeme.

O tom, jak probíhá směna se dozvíš víc v manuálu.

 

Informace pro dobrovolníky

Přispějte na pomoc uprchlíkům

Díky Vaší může Iniciativa Hlavák lépe pomáhat uprchlíkům, přijíždějícím na pražské Hlavní nádraží. Z finanční podpory dárců můžeme nakupovat například jídlo, hygienické a zdravotní potřeby nebo zajistit krátkodobý nouzový nocleh.