Pro veřejnost

O nás

Iniciativa Hlavák vznikla v roce 2015 v reakci na příjezd uprchlíků ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Na Hlavním nádraží v Praze působíme již více než 8 let a za tuto dobu jsme pomohli více než desetitisícům uprchlíkům. V současnosti jsme jedinou organizací, která na nádraží koordinuje a poskytuje pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, Sýrie a lidem z dalších zemí.

Pomáháme s orientací na místě, poskytováním informací a základní humanitární pomoci. Jako Iniciativa Hlavák pomáháme lidem na útěku bez ohledu na národnost a je pro nás závazný náš etický kodex.

 

Blízkovýchodní agenda Iniciativy Hlavák

Se vznikem Iniciativy Hlavák v roce 2015 začaly naše aktivity a pomoc uprchlíkům putujících tzv. balkánskou trasou, kteří Prahou obvykle jen projíždí. Z pravidla se jedná o lidi z Blízkého východu – ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Maroka, Tuniska, apod…

V dobách, kdy uprchlická vlna zrovna nekulminuje, jak tomu bylo v roce 2015 či přes léto a podzim 2022, je uprchlíků projíždějících přes Prahu podstatně méně. Již několik let se tedy soustředíme na humanitární pomoc uprchlíkům, kteří jsou po cestě drženi v českých detenčních centrech a posíláme jim balíčky s potravinovou pomocí. Na Hlavním nádraží v Praze poté poskytujeme humanitární pomoc a základní informační servis uprchlíkům a migrantům, kteří jsou zcela bez prostředků, mobilu a často bez znalosti evropského jazyka, z detencí propuštěni. 

S pomocí dobrovolníků a tlumočníků jim pak poskytujeme humanitární pomoc a informační servis, bez čehož by každému bylo na cestě těžko. Uprchlíkům umožníme spojit se se svými blízkými a postarat se o sebe dál sám. Distribuujeme jim jídlo a pití, nocleh v teple a pod střechou, oblečení, boty, mobil se SIM kartou, když je potřeba či lékařské ošetření.

Když se uprchlíci rozhodnou zde požádat o azyl, nasměrujeme je kam je třeba a poskytneme jim potřebné informace k tomuto kroku. 

Chcete se zapojit do pomoci lidem na útěku?

Chcete dobrovolničit na Hlaváku? Klikněte sem.

Pokud nemáte čas chodit na směny nebo jinak dobrovolničit, velmi vděční vám budeme i za další druhy pomoci. Nicméně bychom vás rádi upozornili na jistá omezení. Z důvodu omezených kapacit a soustředění se na primárně koordinaci a pomoc na místě bohužel nemůžeme přijímat veškerou pomoc – pokud vaši pomoc nemůžeme v tuto chvíli přijmout, doporučujeme podívat se na další způsoby, jak pomoci, zde.

Jakou pomoc můžeme přijímat:

1.  Finanční podporu pro Iniciativu Hlavák na Donio

2. Materiální pomoc – více informací najdete zde.

Jakou pomoc přijímat nemůžeme:

 

1.  Pokud chcete ubytovávat uprchlíky, NEMŮŽEME okamžitě poslat lidi na útěku k vám domů. Nechoďte proto prosím „na blind“ na nádraží si uprchlíky „vyzvedávat.“ Z důvodu ochrany uprchlíků platí jistá pravidla, která musíme dodržovat. Věříme, že tato omezení chápete.

Vzhledem k našim kapacitám nemůžeme koordinovat dlouhodobé ubytování uprchlíků. Nicméně nastávají akutní situace, kdy potřebujeme uprchlíky ubytovat na jednu či dvě noci jako přechodné řešení.

V takovém případě budeme rádi, pokud se zaregistrujete zde. Vzhledem k neustále se proměňující situaci bychom rádi měli kontakty na pohotové dobrovolníky, kteří mohou ubytovat uprchlíky bez velkého časového předstihu – často se totiž dozvíme o omezení ubytovacích kapacit až v průběhu večera.

Zároveň upozorňujeme, že z důvodů prevence obchodu s lidmi, potřebujeme dělat základní screening dobrovolníků, kteří ubytování nabízejí. Budeme proto potřebovat, abyste přišli na Hlavák a poskytli nám vaše jméno, telefonní číslo, ale také adresu, na které budete uprchlíky ubytovávat.

Velmi si ceníme vaší ochoty pomoci, nicméně naší prioritou je ochrana uprchlíků, proto je nutné jim zajistit bezpečné prostředí.

Pokud byste rádi ubytovali uprchlíky na delší dobu, můžete se zaregistrovat zde nebo na webu uprchlici-vitejte.cz

Struktura Iniciativy Hlavák

Rada spolku Iniciativa Hlavák, z.s. 

Anežka Gündogdu, předsedkyně spolku – anezka.gundogdu@iniciativahlavak.cz
Mlada Hošková, místopředsedkyně spolku – mlada.hoskova@iniciativahlavak.cz
Hana Ďurajková
Dávid Lipkovič
Tereza Baudišová
Veronika Dvorská
Zofia Baldyga

Koordinátoři Iniciativy Hlavák UA agenda:

Vendula Fořtová
Maksym Bobrov

 

Koordinátoři Iniciativy Hlavák – blízkovýchodní agenda:

Mariam Ojeilová
Kateřina Pospíchalová Pavlov

Chcete-li kontaktovat přímo koordinátory Iniciativy Hlavák, neváhejte se na ně obrátit na mailu koordinator@iniciativahlavak.cz

Koordinátorka administrativy

Anežka Gündogdu – administrace@iniciativahlavak.cz

Koordinátorka financí

Hana Ďurajková – hana.durajkova@iniciativahlavak.cz

Kompletní koordinační struktura Iniciativy Hlavák

Údaje o spolku Iniciativa Hlavák, z.s.

Iniciativa Hlavák, z.s.
Mezibranská 1523/25
Praha 1, 110 00
Česká republika
IČO: 17930405
info@iniciativahlavak.cz