„Migrační politika Česka byla enormně restriktivní,“ říkají Pavelková s Dvorskou

Text je převzat z a2larm.cz

Autorkou je Apolena Rychlíková

S právničkou Organizace pro pomoc uprchlíkům a členkou Iniciativy Hlavák o aspektech stávající uprchlické krize, restriktivní roli státu v oblasti migrace i problémech, na které je dobré se připravit.

„Kdyby nám někdo před vypuknutím války řekl, jak moc se změní migrační politika České republiky, nevěřily bychom mu. Stále však uprchlíky selektujeme a vytváříme tak dvojí typ pomoci i hodnocení. A to není správné,“ shrnuly své dojmy z posledních týdnů hned na začátku živé debaty Alarmu v Kampusu Hybernská hostky podcastu Kvóty Zuzana Pavelková a Veronika Dvorská. Obě mají dlouholetou zkušenost v oblasti pomáhání uprchlíkům. Pavelková je právnička v Organizaci pro pomoc uprchlíkům (OPU) a Dvorská funguje jako dobrovolnice v týmu Iniciativy Hlavák. Jak moc se jejich práce během posledních týdnů změnila? Co považují za největší rozdíl při řešení stávající krize oproti těm předešlým? S jakými předsudky a překážkami se dříve setkávaly? A na jaké strukturální problémy ve své práci narážejí?

Obě hostky v debatě mluví o paradoxech současné pomoci, která nejen, že výrazně privileguje lidi prchající před válkou na Ukrajině, ale ukazuje i to, že stát umí být flexibilní a umí svá dogmata měnit. To je podle nich skvělá zpráva. Na druhou stranu upozorňují, že kapacity neziskových organizací a způsob, kterým jsou financované, jsou nyní nedostačující. Jaké další problémy se nabalují na uprchlickou krizi? Co zažívají samotní uprchlíci a jak předcházet zneužívání jejich zranitelné pozice? O tom všem je nejnovější podcast Apoleny Rychlíkové Kvóty.