„Migrační politika Česka byla enormně restriktivní,“ říkají Pavelková s Dvorskou

Text je převzat z a2larm.cz

Autorkou je Apolena Rychlíková

S právničkou Organizace pro pomoc uprchlíkům a členkou Iniciativy Hlavák o aspektech stávající uprchlické krize, restriktivní roli státu v oblasti migrace i problémech, na které je dobré se připravit.

„Kdyby nám někdo před vypuknutím války řekl, jak moc se změní migrační politika České republiky, nevěřily bychom mu. Stále však uprchlíky selektujeme a vytváříme tak dvojí typ pomoci i hodnocení. A to není správné,“ shrnuly své dojmy z posledních týdnů hned na začátku živé debaty Alarmu v Kampusu Hybernská hostky podcastu Kvóty Zuzana Pavelková a Veronika Dvorská. Obě mají dlouholetou zkušenost v oblasti pomáhání uprchlíkům. Pavelková je právnička v Organizaci pro pomoc uprchlíkům (OPU) a Dvorská funguje jako dobrovolnice v týmu Iniciativy Hlavák. Jak moc se jejich práce během posledních týdnů změnila? Co považují za největší rozdíl při řešení stávající krize oproti těm předešlým? S jakými předsudky a překážkami se dříve setkávaly? A na jaké strukturální problémy ve své práci narážejí?

Obě hostky v debatě mluví o paradoxech současné pomoci, která nejen, že výrazně privileguje lidi prchající před válkou na Ukrajině, ale ukazuje i to, že stát umí být flexibilní a umí svá dogmata měnit. To je podle nich skvělá zpráva. Na druhou stranu upozorňují, že kapacity neziskových organizací a způsob, kterým jsou financované, jsou nyní nedostačující. Jaké další problémy se nabalují na uprchlickou krizi? Co zažívají samotní uprchlíci a jak předcházet zneužívání jejich zranitelné pozice? O tom všem je nejnovější podcast Apoleny Rychlíkové Kvóty.

Přispějte na pomoc uprchlíkům

Díky Vám může Iniciativa Hlavák lépe pomáhat uprchlíkům, přijíždějícím na pražské Hlavní nádraží. Díky dárcům můžeme financovat humanitární pomoc a lépe a systematičtěji tak pomáhat na Hlavním nádraží.