Sexuální násilí, velezrada. ‚Vyhrožování jsem se bála,‘ popisuje Veronika, která pomáhá uprchlíkům

iRozhlas.cz, 13. června 2023

Migraci a příchod uprchlíků do Česka doprovázejí dezinformace. V roce 2015 rozdmýchávaly v lidech strach z prchajících Syřanů, teď útočí na válečné uprchlíky z Ukrajiny. Nenávist a výhrůžky nemíří jen na cizince, ale i na lidi, kteří se jim pomáhají. Hlavními postavami dalšího dílu seriálu Radiožurnálu k unikátnímu projektu webu iROZHLAS.cz Společnost nedůvěry jsou Organizace pro pomoc uprchlíkům a iniciativa Hlavák.

Ivo a Veronika stojí v hlavní hale pražského hlavního nádraží. „Toto je mobilní místo. Tady nepostáváme, tady to většinou procházíme,“ popisuje pro Radiožurnál Ivo.

Dezinformace šíří nenávist vůči uprchlíkům z Ukrajiny. S výhružkami se musí vypořádat nejen cizinci, ale i lidé, kteří jim pomáhají 

Mají růžové vesty, na nich ukrajinskou vlajku a nápis v arabštině. „Nezabýváme se jenom ukrajinskou agendou, ale i agendou blízkovýchodní,“ vysvětluje.

Setkávali se také s různými výhrůžkami a útoky.

„Hodně časté byly zmínky o sexuálním násilí. Padaly zmínky o zradách, o tom, jak bychom měli být souzeni za velezradu a podobně. Bála jsem se, pochopitelně,“ přibližuje Veronika.

„Spousta konfrontací začíná sérií dotazů. Hodně osobních dotazů se týká lidí, kterým pomáháme, a testování, jestli si to zaslouží. Padají také dotazy na to, jak jsme v tomto tématu vzdělaní, jak to, že máme čas tu být, čím se živíme a podobně,“ vyjmenovává.

„Konfrontace a komentáře, které přicházejí, mají zdaleka největší dopad na naše tlumočníky. U nich je psychický nápor řádově vyšší,“ doplňuje Veronika s tím, že se bála.

Celý článek si můžete přečíst nebo poslechnout tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *