Dlouhodobá činnost Iniciativy Hlavák

Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem dobrovolníků. Budeme moc rádi, když se zapojíš. Stačí nám napsat na e-mail info@iniciativahlavak.cz.

A co vlastně děláme?

Iniciativa Hlavák se začala formovat v roce 2015 v reakci na tehdejší zvýšení počtu lidí prchajících před válkou. V té době jsme měli na Hlavním nádraží 3-4 dobrovolníky 24 hodin denně. Uprchlíci především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku přijížděli na nádraží, většina z nich nicméně pokračovala v cestě na západ Evropy. Hledali jsme je tehdy na perónech u přijíždějících vlaků, poskytovali informace nebo hledali krátkodobé ubytování.

Postupem času začali přibývat lidé, kteří strávili týdny či měsíce v českých detenčních zařízeních. V této činnosti pokračujeme i nadále – reagujeme vždy na aktuální situaci a snažíme se pomáhat všem lidem bez rozdílu, ať už přicházejí odkudkoliv a z jakéhokoliv důvodu.

Naše práce tedy nikdy neustala, ale její podoba se podstatně změnila. V této chvíli jsme primárně v kontaktu s lidmi, kteří jsou zavíráni do detenčních zařízení, odkud vychází bez finančních a materiálních prostředků. Se zde umístěnými lidmi se tedy snažíme navázat kontakt, nabízíme jim drobné potravinové balíčky, a také možnost se na nás obrátit po svém propuštění. Po příjezdu do Prahy pak poskytujeme ubytování na jednu noc, potřebné informace, základní stravu a snažíme se zajistit možnost spojit se s rodinou nebo přáteli. A právě zde bychom velice ocenili pomoc. Potřebujeme aktivní dobrovolníky a dobrovolnice, kteří by byli schopní sledovat naše komunikační kanály a alespoň 1-2 x měsíčně vyrazili na nádraží. Proces vyzvedávání nebývá časově ani organizačně náročný (z pravidla trvá vyzvednutí přibližně hodinu, někdy se ale může natáhnout v případě složitější situace), nicméně o příjezdech lidé se většinou dozvídáme s velice malým předstihem, jde tedy o akční a dynamickou práci. V případě zájmu moc rádi podáme detailnější informace. 

Zaujala tě naše činnost a rád*a by ses přidal*a? Napiš nám na info@iniciativahlavak.cz

Činnost blízkovýchodní agendy Iniciativy Hlavák

Se vznikem Iniciativy Hlavák v roce 2015 začaly naše aktivity a pomoc uprchlíkům putujících tzv. balkánskou trasou, kteří Prahou obvykle jen projíždí. Z pravidla se jedná o lidi z Blízkého východu – ze Sýrie, Iráku, Maroka, Tuniska, Afghánistánu apod.. 

 V dobách, kdy uprchlická vlna zrovna nekulminuje, jak tomu bylo v roce 2015 či přes léto 2022, je uprchlíků projíždějících přes Prahu podstatně méně. Již několik let se tedy soustředíme na humanitární pomoc těmto uprchlíkům, kteří jsou po cestě drženi v českých detenčních centrech a posíláme jim balíčky s potravinovou pomocí. Na hlavním nádraží poté poskytujeme humanitární pomoc a základní informační servis uprchlíkům a migrantům, kteří jsou zcela bez prostředků, mobilu a často znalosti evropského jazyka, z detencí propuštěni. 


 S pomocí dobrovolníků a tlumočníků jim pak poskytujeme humanitární pomoc a informační servis, bez kterých by každému bylo na cestě těžko. Uprchlíkům umožníme spojit se se svými blízkými a postarat se o sebe dál sám. Distribuujeme jim jídlo a pití, nocleh v teple a pod střechou, oblečení, boty, mobil se SIM kartou, když je potřeba či lékařské ošetření.  
Své aktivity dále směřujeme do pravidelných návštěv detenčních zařízení a ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi usilujeme o zlepšení podmínek migrantů a uprchlíků v detenčních zařízeních či během jejich krátké zastávce v České republice. 

Přispějte na pomoc uprchlíkům


Díky Vám může Iniciativa Hlavák lépe pomáhat uprchlíkům, přijíždějícím na pražské Hlavní nádraží. Z finanční podpory dárců můžeme nakupovat například jídlo, hygienické a zdravotní potřeby nebo zajistit krátkodobý nouzový nocleh.

Přispějte na pomoc uprchlíkům

Díky Vám může Iniciativa Hlavák lépe pomáhat uprchlíkům, přijíždějícím na pražské Hlavní nádraží. Z finanční podpory dárců můžeme nakupovat například jídlo, hygienické a zdravotní potřeby nebo zajistit krátkodobý nouzový nocleh.