Materiální sbírka pro lidi na útěku

DLOUHODOBÁ SBÍRKA MOBILNÍCH TELEFONŮ 

Pro naše klienty sháníme chytré telefony v továrním nastavení (samozřejmě i starší, důležitá je pouze možnost instalace aplikace WhatsApp), propojovací kabely s různými typy konektorů, samostatné USB adaptéry a powerbanky

Zapůjčení či darování telefonu prioritně nezletilým bez doprovodu a jinak zranitelným (hendikepovaní, senioři, samostatně cestující ženy) nebo vždy po jednom kusu do větší skupiny je součástí základní materiální pomoci, kterou lidem na útěku poskytujeme. Naši klienti bývají totiž na cestě dlouhé měsíce, a to často bez možnosti kontaktu se svými nejbližšími. Dobře si uvědomujeme, že telefon je cennost, proto každý jeho výdej vždy pečlivě zvažujeme. 

Nemáte-li žádný telefon, který byste mohli darovat, ale přesto chcete pomoci, budeme velmi vděční za sdílení této poptávky. Pokud byste se chtěli zapojit ještě více, rádi Vám pomůžeme například s organizací sbírky ve Vašem zaměstnání, škole, sousedské komunitě apod.  
A JAK VAŠE TELEFONY UŽ POMOHLY?

Válka, bída, útlak, živelná pohroma… Z dětí se ze dne na den stávají dospělí. Zoufalí rodiče se o bezesných nocích odhodlávají k nejtěžšímu rozhodnutí ve svém životě: přes 3100 km, sami jít nemohou, kdo by se postaral o prarodiče, ale kluci to zvládnou. Musí, je jim už 13 a 14…  

Cesta nebere konce. Hlad, někde spalující žár, jinde mráz, boty tlačí, nohy pálí, vegetace rozedírá lýtka do krve… kolik bolesti ještě tělo vydrží?  

Po třech měsících na cestě chlapci dostávají na pražském hlavním nádraží od dobrovolníků horký čaj, jídlo, teplé oblečení a po krátkém rozhovoru telefon. Strhané tváře jim rázem ožívají, a ještě s plnou pusou hned přes WhatsApp volají rodičům do daleké Sýrie. Zapínají kameru, chtějí mamince všechny ukázat. Dojatá žena i chlapci znovu a znovu děkují…  


V nádražní hale hořce pláče mladá dívka, slzy nejdou zastavit… Má viditelně poraněnou nohu, těžce zasažená je i duše. Utíká před válkou, rodiče zůstali na Ukrajině, hospodaří na statku, chovají ovce, sedlák svá zvířata nemůže nechat napospas… Dívka je tu úplně sama, potřebuje zavolat bratrovi, který žije v Německu, ale v tom spěchu zapomněla doma telefon. Co si počne? Bude muset pro něj zpátky! Bojuje se tam, ale nemá jinou možnost. 

Dobrovolnice dívce naslouchá a snaží se zmírnit její paniku doporučeným postupem, a sice předestřením jednoduchého plánu na nejbližší chvíle: nemusí se vracet, telefon jí seženeme a pak zavolá bratrovi. 


E-mail (pro domluvení převzetí a veškeré dotazy): ih@iniciativahlavak.cz 

MNOHOKRÁT VÁM DĚKUJEME!