Situace s uprchlíky na pražském hlavním nádraží začíná být pro dobrovolníky těžko zvladatelná. Nádraží bylo určené pouze pro pomoc uprchlíkům po příjezdu a pro jejich přespání při čekání na vlak. Proměnilo se však v místo, kam se lidé prchající před válkou opakovaně vrací.
Situace s uprchlíky z Ukrajiny na hlavním nádraží v Praze začíná být neúnosná. Původně tam měli dobrovolníci a různé organizace uprchlíkům pomáhat pouze s dalším tranzitem, poskytovat jim základní potravinovou pomoc, postele na krátké přespání nebo jim usnadnit nákup jízdenek.
To se ale v posledních dnech změnilo. Na nádraží se totiž vracejí uprchlíci, kteří nemají kam jít. V hale jich denně v různých koutech posedávají stovky. Mezi dobrovolníky, kteří se jim snaží pomoci, patří i Iniciativa Hlavák.
Problémem je podle ní nedostatek jídla. „Příděly jsou nastavené na základě předpokladu, že jednotliví uprchlíci přijedou, posilní se a pokračují do asistenčního centra, kde o ně bude postaráno. To se bohužel neděje. Z řady důvodů se k nám v současné době lidé, zpravidla se jedná o romské rodiny, z asistenčního centra vracejí bez ubytování či další podpory a nemají kam jinam jít než za námi,“ upozornila iniciativa.
“V místě prvotní pomoci se poskytují základní informace, občerstvení a prostory pro odpočinek. Jedná se o krátkodobé zázemí, které mohou uprchlíci využít před další cestou, případně před přesunem do ubytovacích kapacit nebo na KACPU. Nejde o detenční zařízení, kde je zajištěna nepřetržitá služba včetně plnohodnotné stravy poskytnuté několikrát denně,“ napsala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.
Dalším z problémů je možnost přespání. Nejedná se totiž o plnohodnotný nocleh, na kterém by měli uprchlíci přespávat několik dní. Například v úterý večer bylo na nádraží přes 300 ukrajinských uprchlíků. Na nádraží je však pouze 70 lůžek a dalších 210 míst ve vlaku, který je k tomu určený.
Uprchlíci musí halu dvakrát denně na nějakou dobu vyklidit, protože se tam ze zdravotních důvodů dezinfikuje.
„Nezanedbatelnou část naší současné klientely tvoří lidé, kteří z různých důvodů nebyli vůbec připuštěni k možnosti žádat o dočasnou ochranu (opět se jedná zpravidla o romské rodiny), případně lidé, kteří nebyli vpuštěni do Německa a dorazili na nádraží opětovně. Pro žádnou z těchto skupin neexistuje nouzové ubytování či systémová právní a sociální pomoc, veškerá zodpovědnost za ně v Praze v tuto chvíli stojí na hlavním nádraží,“ řekla Mlada Hošková z Iniciativy Hlavák.
Hasiči dostali ve středu od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) za úkol, aby vystavěli stanové městečko v pražské Troji. To ale podle magistrátu stejně nestačí, protože jeho kapacita je pouze 150 lidí.
„Od počátku považujeme stavbu stanového městečka za nejkrajnější řešení a snažíme se situaci řešit jinými vhodnějšími prostředky. Situace je však i přes naši snahu velmi kritická. Toto není v kompetenci krajů, ale na řešení vlády ČR. Opakovaně několik týdnů voláme o pomoc stát, neboť máme plné kapacity a Správa uprchlických zařízení nám dává jen desítky lůžek denně,“ uvedl pro TN.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Podle krizové koordinátorky Organizace pro pomoc uprchlíkům Geti Mubeenové je zátěž na dobrovolníky obrovská, jelikož uprchlíků na nádraží přibývá. „Dnes v noci jsme se dostali lehce přes hranici 500 lidí na noc. V optimálních podmínkách jsme schopni ubytovat 260 lidí,“ řekla v úterý pro TN Live Mubeenová.
„Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR. A díky všem, kteří pomáhají!“ napsal ve středu na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).