Pro uprchlíky spící na hlavním nádraží vznikne v Troji stanové městečko

Pro uprchlíky, kteří nouzově přespávají na hlavním nádraží, bude vybudováno dočasné přístřeší v Troji. Informoval o tom ministr vnitra Vít Rakušan. Stany pro asi 150 lidí budou na místě stavět hasiči. 

Stavba začne ještě dnes večer

„Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR. A díky všem, kteří pomáhají!“ napsal Vít Rakušan (STAN) na Twitteru. 

Jeho mluvčí Jakub Veinlich ČTK řekl, že ubytování v něm najde asi 150 lidí a stavba by měla začít už dnes. Kde přesně bude vybudováno ale sdělit odmítl.

Podle Iniciativy Hlavák, která na hlavním nádraží prchajícím lidem pomáhá, se jedná hlavně o romské rodiny. „Ty při snaze žádat o dočasnou ochranu čelí mimo jiné podezření z toho, že se jedná o maďarské občany (kvůli zahraniční politice Viktora Orbána má značná část maďarsky mluvících občanů zemí, které s Maďarskem sousedí, dvojí občanství). Ověřit ztotožnění trvá až deset dnů a po tuto dobu neexistuje pro uprchlíky vůbec žádná podpora,“ vysvětlila iniciativa v prohlášení pro novináře.

„Situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče“

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka oznámil, že stanové městečko budou v Troji stavět právě hasiči hlavního města.

„Zvažujeme vytvoření stanového městečka pro uprchlíky. Mrzí mě to, protože jsem před tím vládu Petra Fialy varoval. Měla to být až poslední možnost. Bohužel kapacity Prahy došly. Nemáme kde dál brát. Třeba situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče,“ uvedl na svém Twitterovém účtu primátor Zdeněk Hřib.

„Běžně se děje, že celé rodiny spí na studené nádražní podlaze“

Iniciativa Hlavák upozornila na špatné podmínky ukrajinských uprchlíků už v úterý. „Sedmdesát lůžek je v sále, který pro tento účel poskytla Správa železnic. Jedná se o místa pro ty zcela nejzranitelnější, zpravidla těhotné a matky s kojenci. Dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku,“ popsal Hlavák.

„Při běžném fungování je často zcela přeplněný, nejedná se o důstojný či udržitelný způsob nocování a rozhodně není vhodný pro dlouhodobé přebývání. I tyto kapacity jsou ale často naplněny. Běžně se děje, že celé rodiny spí na studené nádražní podlaze,“ dodala iniciativa.

Za měsíc na nádrží přespalo skoro čtyři tisíce lidí

Podle iniciativy na nádraží v sobotu 7. května přespalo víc než čtyři sta lidí, za měsíc duben to byly skoro čtyři tisíce.

„Zároveň se na nádraží vracejí lidé, kteří odešli z ubytování, které jim stát přidělil. Zde je nutno dodat, že jednou z mála stálých možností dlouhodobého ubytování, které český stát poskytuje početným romským rodinám, jsou detenční centra, která mají svou povahou velmi blízko k vazebním věznicím. Odchod je v takovém případě lidsky velmi pochopitelný,“ vysvětlila iniciativa.

Špatné podmínky potvrdili i další politici. „Situace na pražském hlavním nádraží je neudržitelná, byla jsem tam s Jakubem Michálkem včera. Lidé leží na chodbách v nevyhovujících podmínkách, čekají na ověření občanství,“ napsala na Twitter Olga Richterová (Piráti), místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. 

Článek vyšel na PražskáDrbna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *